Fotogalerie a informace z praxe
Požáry fotovoltaiky
Fotovoltaika a požáry. Často zmiňované téma. Ať je instalována svépomocí nebo odbornou firmou, vždy je nutné dodržet podmínky požární bezpečnosti. Na co všechno je důležité při instalaci myslet?
Poškozený žebřík na pracovišti
Při naší pravidelné kontrole pracoviště jsme se tentokrát nestačili divit. Poškozené žebříky jsme už na různých pracovištích viděli několikrát a vždy opakovaně upozorňujeme na vážnost situace. Při práci na poškozeném žebříků hrozí riziko vážných úrazů. Dále v textu krátké video.
Chybějící osobní ochranné pracovní pomůcky
Dotaz z praxe. Musíme poskytovat zaměstnancům osobní ochranné pracovní pomůcky, když se jedná o pracovníka ze zahraničí? Pracovní poměr se zahraničním pracovníkem zaměstnavatel ve většině případech domlouvá s agenturou, i přesto se ale v tomto případě jedná o sjednání pracovního poměru, tedy pracovněprávní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Danou situaci nelze brát tak, že se jedná o zahraničního pracovníka a nevztahují se na něj stejná pravidla jako ostatních zaměstnanců. Na osobní ochranné pracovní pomůcky (OOPP) mají nárok všichni zaměstnanci, pohybující se na pracovištích zaměstnavatele.
Nefunkční nouzové světlo
Opakovaně se nám při preventivních požárních prohlídkách objektů a provozoven nabízí tento pohled (viz. foto). Rozbité nebo nefunkční nouzové světlo se nahradí únikovou tabulkou. V tomto případě pro jistotu několika tabulkami.
Cvičný poplach v mateřské škole
Každoročně na začátku školního roku se účastníme na cvičném poplachu ve školách a mateřských školách. Způsoby vyhlašování poplachu bývají různé objekt od objektu, stejně tak reakce dětí a žáků. Proto je velmi důležité evakuaci nacvičit pro případy možných skutečných událostí. Přikládáme krátké video.
Propan-butanová láhev
V tomto případě se jedná o menší objekt pro bydlení, kdy se propan-butan používá pro vaření. Propan-butanová láhev bývá řádně umístěna v uzavřené skříňce k tomu určené, označené bezpečnostními tabulkami. Fotografie zachycuje porušení pravidel požární bezpečnosti.
Otevřené požární dveře
Požární dveře dnes bývají běžnou součástí staveb. Jedná se o tzv. požární uzávěr, který má v případě požáru zajistit omezení přenosu požáru a kouře mezi sousedícími částmi objektů. Například zajišťují, aby se do únikové cesty nedostal kouř a vaše evakuace se tím stala bezpečnou. Na fotografii je zachycena jedna z často vyskytujících se závad, a to zaklínování požárních dveří.
Když hlásí alarm detektoru kouře - video v článku
Autonomní detektory jsou dnes již požadovány v novostavbách rodinných domů, instalují se do pokojů penzionů a ubytoven, do pobytových místností mateřských škol, zájem o jejich instalaci mají rovněž majitelé bytových domů. Je to spolehlivé zařízení pro prvotní detekování kouře, kdy hlasitým alarmem upozorní přítomné osoby na vzniklé nebezpečí. Jak to vypadá, když detektor spustí alarm?
Práce prováděné ze žebříku
Práce prováděné ze žebříku - častokrát skloňované téma na seminářích, školeních a také přímo na pracovištích. Podívejte se na fotografii s titulkem "jak se to nesmí dělat". A věřte, nejde o nahranou situaci, ale o skutečnost.
Aby vaši zaměstnanci nezakopávali
Víme, že je to často obtížné a řešení zdlouhavější, než byste si přáli. Ale příběhy z praxe jsou nekompromisní, o volně vedené kabely, šňůry a prodlužovačky se zakopává a některých případech řešíme následné pracovní úrazy. Chytrým řešením jsou například chrániče kabelů, které je možné umístit na podlahy provozoven přes komunikační prostor. Také je možné vést kabely s uchycením podél stěn, nápomocen vám může být i revizní technik elektro. Samozřejmě je na vás, jaké řešení zvolíte.
Hasicí přístroj bez tlaku
Věříme, že je vaše provozovna vybavena hasicími přístroji a v termínu min. 1x za rok u nich zajišťujete kontrolu provozuschopnosti. I toto vám ale samozřejmě připomínáme při pravidelných kontrolách. Co ale v případě, že během roku zjistíte, že na manometru hasicího přístroje leží ručička v červeném poli? Zajistěte si co nejdříve kontrolu vaším revizním technikem. Je možné, že se bude jednat pouze o vadu na manometru. V horším případě se ale jedná o ztrátu tlaku a v případě požáru bude hasicí přístroj nepoužitelný.
Nepřístupné požární hydranty
Na fotografii je snad jedno z nejtvrdších řešení, jak zabránit ztrátám nebo poškození na vybavení hydrantu. Krádeže hadic a proudnic jsou častým jevem zejména u bytových domů. Takovému řešení se ovšem vyvarujte.
Rozbitý požární hlásič nebo detektor kouře vás nemusí zachránit
Dnes běžné vybavení hotelů, penzionů, ubytoven, ale také například administrativních objektů a rodinných domů. Požární hlásiče nebo detektory kouře bývají instalovány v pokojích nebo na chodbách na stropní konstrukci. Nutná je ovšem jejich pravidelná kontrola.
Zastavěný únikový východ
Problémy s prostorem v našich provozovnách známe každý a tak umisťujeme věci, kam se dá. Tady uvádíme příklad z prodejního obchodu, kde ze zázemí z chodby vede úniková cesta. Označena je také nouzovým světlem. K únikovému východu nebylo možné projít.