Fotovoltaika
Projektování fotovoltaiky dle ČSN P 73 0847
Nová předběžná norma stanovuje podmínky pro fotovoltaické systémy z pohledu požární bezpečnosti staveb.
Při zpracovávání požárně bezpečnostního řešení pracujeme v souladu s nejnovějšími bezpečnostními požadavky.
Proto při zpracování PBŘ dodržujeme ustanovení ČSN P 73 0747. S jejím obsahem jsme velmi dobře seznámeni, máme již za sebou projekty fotovoltaiky u bytových objektů, výrobních a zemědelských objektů, ale také fotovoltaiky na volném prostranství.
V rámci zpracovávání PBŘ k zařízení fotofoltaiky provádíme i osobní prohlídky objektů, konzultujeme podmínky na umístění panelů, vedení kabeláže, utěsnění prostupů apod. Zajímáme se také o příčiny požárů a stanovujeme opatření, aby k požárům nedocházelo.
Norma ČSN P 73 0847 stanovuje požadavky požární bezpečnosti pro navrhování fotovoltaiky u nových i stávajících objektů a pro výstavbu fotovoltaiky mimo stavební objekty na volném prostranství.
Ustanoveními ČSN P 73 0847 je nutné se řídit v případě nesplnění požadavků Vyhlášky č. 114/2023 Sb., vyhláška o požadavcích na bezpečnou instalaci výrobny elektřiny využívající obnovitelné zdroje energie s instalovaným výkonem do 50 kW, například při překročení výkonnostní hranice 50 kW.
Proč se řídíme touto předběžnou normou?
- Předběžná norma = nový standard. I když je normá předběžná, už nyní slouží jako referenční bod pro všechny projektanty.
- Jedná se o nejbezpečnější a nejmodernější řešení.
- Legislativní připravenost. Připravenost na předpokládané budoucí legislativní požadavky, které mohou tuto předběžnou normu začlenit do závazného rámce.
- Požadavky závazné normy ČSN 73 0802 čl. 5.1.1. Dle tohoto článku musí být požádně bezpečnostní řešení navrženo tak, aby splňovalo požadavky na bezpečný zásah jednotek HZS a záchranných jednotek, bezpečnou evakuaci z objektu, zamezení vzniku požáru a kouře. V případě, že existuje norma stanovující minimální standardy bezpečnosti, je vhodnějí se jich držet. V opačném případě, při navrhování vlastního řešení, je nutné prokázat, že je toto řešení bezpečnější, než stanovuje norma, i přesto, že je předběžná.
Co norma obsahuje?
V normě jsou stanoveny tyto bezpečností požadavky:
- Materiálové provedení FVE panelů a technologie
- Materiálové provedení nosné konstrukce pro FVE panely
- Materiálové provedení konstrukce určené pro umístění technologie FVE
- Konstrukci stavby, na které bude FVE umístěna
- Vedení kabeláže
- Na protipožární zásah s ohledem na bezpečnost jednotek Hasičského záchranného sboru
- Značení fotovoltaických systémů a kabelových tras
Co je nového?
V případě, že je na jakékoliv části fotovoltaického systému zajištěno při vypnutí maximálně 120 V není nutné zajišťovat vypracování dokumentace zdolávání požáru, nevyžaduje-li zpracování této dokumentace jiný předpis s ohledem na složité podmínky pro zásah.
Nově je nutné zajistit vypracování Technikého listu FVE systému. Tento list se umisťuje k hlavnímu vypínači v objektu. Obsahem tohoto listu je například grafické znázornění FVE, popis příjezdu, popis FVE instalace, umístění hasicích látek, informace pro velitele zásahu atd.
Reference:
- Fotovoltaika na fasádě objektu Polikliniky Bory
- Fotovoltaika na střeše objektu firmy Masoeko
- Fotovoltaika na střeše objektu kravína a seníku Všestary
- Fotovoltaika na volném prostranství Lindab, Praha
- Fotovoltaika na volném prostranství zemědelské společnosti, Rudoltice u Lanškrouna
- Fotovoltaika na objektech firmy Nekolný s.r.o.
- Fotovoltaika na objektech firmy Metal Arsenal s.r.o.
- Fotovoltaika na výrobních objektech v Ostravě
- Fotovoltaika na volném prostranství Agrofarma Jindřichov,
- Fotovoltaika na bytových domech ve městech Ostrava a Karviná
a další